6 -21 september

Kullar, berg och alper

Denna resa fokuserar på MC-körning genom storslagna landskap med krokiga vägar i Tyskland och framför allt Frankrike. Vi undviker autobahn så snart det är möjligt för att njuta av berg, kullar och rejäl mat längs vägen. Resan börjar och slutar i Trelleborg och bjuder på både natursköna vyer och kulinariska upplevelser.

Detta är en resa med mycket MC-körning där landskapet är största upplevelsen med några sevärdheter längs vägen.

Rutten är lagd så att vi så snart det är rimligt viker av autobahn för att köra bland kullar, berg och alper. 
Här är vägarna krokigare, vyerna vidare och maten mer rejäl. Resan börjar och slutar i Trelleborg.

Vi kör en del i Tyskland men mest i Frankrike. Även om vi inte går på stjärnkrogar så lär det inte gå någon nöd på oss. Fransoserna tar mat och vin på blodigt allvar och tyskarna stoppar korv och brygger öl på traditionellt vis.

Kostnad för resan

Förare: 20 900kr
Passagerare: 19 700kr
Enkelrum: Finns tyvärr inte på denna resa

Priset kan komma att påverkas av ändrade valutakurser. Vid större förändringar justeras priset med högst 10%.
OBS! Anmälan stänger 25-05-28

Resans profil

   

En del vägar är smala och eftersom vi kör i bergiga trakter förekommer hårnålskurvor och branta backar. Förare med svindel eller höjdskräck kan få problem. Några av dagarna är långa både i kilometer och timmar. Läs beskrivningen av resan noggrant och kontakta guiden om du är osäker.

 Klicka här så kommer du till beskrivningen av resans profil för Mat & Dryck, Kultur, MC-körning och Natur.

Information

I resans pris ingår:

  • Färja med tvåbäddshytt Trelleborg - Travemünde t o r
  • Boende i tvåbäddsrum
  • Frukost alla dagar
  • Middag fyra dagar (ej dryck).
  • Guide och GPS-rutter

I priset ingår inte:

  • Bensin och andra MC-kostnader
  • Övriga måltider
  • Inträden
  • Rhen-färjor
  • Eventuell parkering

Den här resan handlar väldigt mycket om MC-körning på roliga vägar med vackra vyer. Färden går genom flera fina regioner men vi fördjupar oss inte i någon utan gör mer en sorts ”road trip” där vägen i stort sett är målet. Jag hoppas att efter resan skall ni också undra varför det inte talas mer om Sauerland, Alsace, Jura, Vercors och franska alperna i svenska MC-kretsar.

Eftersom dagarna tar slut alldeles för fort blir det tvunget att köra en hel del motorväg i de plattare delarna av Tyskland.
Detta kan vara en resa för den som tvekar att ge sig av på egen hand eller som tror att Frankrike är krångligt. 

Rutterna är lagda på asfaltvägar och guiden håller ett lugnt, kanske långsamt, tempo. Det kommer att finnas möjlighet att köra i mindre grupper, detaljerade GPS-rutter ingår i resan. På så sätt blir det enklare att stanna där man vill och få köra i ett tempo som passar.
Det är möjligt att genomföra resan på vilken MC som helst som klarar motorvägsfart (150 km/h vid omkörning), är tillförlitlig och någorlunda bekväm på långa etapper. Solo eller med passagerare går lika bra.

Resan dag för dag finner du här. Notera att boendet kan bli i närliggande orter till dem som nämns här.

Det är önskvärt att ha GPS-utrustning som kan användas under färd och ett minimikrav att ha GPS t ex i mobiltelefon. Vi tipsar gärna om SMC:s kurser KNIX, BKK och Gruskurser inför din resa. 

  • Giltigt pass eller nationellt ID-kort
  • Europeiskt sjukförsäkringsintyg, beställs hos försäkringskassan
  • Reseförsäkring
  • MC-försäkring, helst hel och gärna grönt kort
  • Registreringsbevis i original
  • Giltigt körkort

Kontakta guiden Ole Holmblad, telefon 070-7946177, e-post

Vår guide på resan Kullar, berg och alper

Ole Holmblad från Göteborg, född 1955, har kuskat runt på MC-semester lite varstans i Europa i många år. I bagaget finns tidigare insatser som MC-instruktör, ett par år som guide för grussökande SMC:are i alperna, en OK engelska, knackig tyska och några spridda ord franska (men det brukar lösa sig).Ole ser fram emot att dela upplevelserna längs goa vägar, i vackra landskap och på frestande värdshus med ett nytt gäng nyfikna motorcyklister.

Åk till toppen